مقالات >  فروش

چگونه کسب و کار بهتری داشته باشیم؟

برگرفته از سخنرانی ریچارد دنی در ایران

مدیر سبز - آذر جوزی

اشاره:
خدمات خوب چیست؟ اگر محصولات خود را به مشتریان، درست و سر وقت و همیشه انجام دهیم به این نمی‌گویند خدمات خوب، چون مشتریان دارند پول اینکار را به شما می‌دهند، شما باید همواره سعی کنید کاری بیشتر از آنچه باید را انجام دهید.

فرهنگ کسب و کار موفق چیست؟

1. توجه به نیازهای مشتری، اینکه مشتری دقیقاً به چه چیزی نیاز دارد. اکثر فروشنده‌ها به‌دنبال فروش محصول خود و به‌دست آوردن سود بیشتر هستند نه اینکه مشتری چه می‌خواهد، چه نیازهایی دارد.

2. در یک زمینه به افراد آموزش‌هایی داده می‌شود که چه باید بکنند اما آیا پس از آموزش همه به‌خوبی هم خواهند بود؟

چرا همه مثل هم عمل نمی‌کنند با اینکه همه همان آموزش را دیدند. پاسخ برخی افراد این است:

1. مدیریت فرق می‌کند.

2. محل کار یا استان فرق میکند.

همه این‌ها درست است اما دلیل اصلی این که همه مثل هم عمل نمی‌کنند موارد زیر است:

1-دانش
برخی فکر می‌کنند برایشان کسر شأن است که در یک برنامه آموزشی شرکت کنند و همه چیز را کامل می‌دانند، در صورتی که این طرز تفکر اشتباه است. افراد باید دانش کامل داشته باشند. به کارمندانتان ، افرادی که برای شما کار می‌کنند بیاموزید که باید دانش کافی داشته باشند. 

2-مهارت
باید مهارت‌های لازم را در زمینه کاریتان داشته باشید. برخی افراد هنوز هم مهارت‌های قدیمی خود را که چندین سال پیش آن‌ها را به کار می‌بردند، استفاده می‌کنند. این مهارت‌ها دیگر منسوخ شده‌اند. باید مهارت‌های به‌روز را یاد بگیرند.  

3- داشتن انگیزه و رویکرد مثبت
به‌ندرت در مدارس و دانشگاه‌ها این مسئله را آموزش می‌دهند. درصورتیکه مهمترین مسئله‌ای که تفاوت بین افراد را به‌وجود می‌آورد رویکرد آن‌‌ها است. یک شخص ممکن است دانش و مهارت کافی را نداشته باشد، اما اگر انگیزه لازم و رویکرد مثبتی داشته باشد همواره موفق است. اما یک شخص ممکن است از دانش و مهارت خوبی  برخوردار باشد اما انگیزه لازم را نداشته و رویکرد منفی داشته باشد. این شخص هیچگاه موفق نمی‌شود. 

چطور می‌توانیم مشتری‌های خود را نگه داریم؟
اگر از هر شرکتی پرسیده شود که آیا خدمات خیلی خوبی را ارائه می‌دهید یا خیر، آن‌ها قطعاً به شما می‌گویند بله ما خدمات خیلی خوبی ارائه می‌دهیم. اما خیلی‌ها اینکار را نمی‌کنند.

خدمات خوب چیست؟
اگر محصولات خود را به مشتریان، درست و سر وقت و همیشه انجام دهیم به این نمی‌گویند خدمات خوب، چون مشتریان دارند پول اینکار را به شما می‌دهند، شما باید همواره سعی کنید کاری بیشتر از آنچه باید را انجام دهید. 

فرض کنید اتومبیل خود را برای تعمیر به تعمیرگاه برده‌اید. در زمان تحویل گرفتن اتومبیل مشاهده می‌کنید که نه‌تنها اتومبیل دقیق و طبق فاکتور تعمیر شده بلکه آن‌ها اتومبیل شما را شسته‌اند، داخل آن‌را جارو کرده‌اند و روی صندلی کنار راننده یک دسته گل یا یک بسته شکلات به‌عنوان هدیه قرار داده‌اند.

باید بین آن خدماتی که پولش را می‌گیرید و خدمات نگهداری از مشتریان یک تمایز خوب ایجادکنید.

شما نیازی نیست که بهترین محصول یا بهترین قیمت‌ها را داشته باشید،اما اگر بتوانید خدماتی کم نظیر ارائه کنید پیروز می‌شوید.

 

پیدا کردن فرصت‌‌ها برای نگهداری مشتریان
دو روش هست:

1- روش‌های ملموس: روش‌هایی که هزینه‌بر است. همه کارها و خدماتی که برایشان پول خرج می‌کنیم، خدماتی که در قالب یک هدیه  مانند یک خودکار به مشتری می‌دهیم.

2- روش‌های غیر ملموس: روش‌هایی که زمان‌بر است. برای مثال فردی به دندانپزشکی می‌رود تا دندانش را پر کند. پس از اینکه به خانه برمی‌گردد دندانپزشک به او زنگ میزند و جویای احوالش می‌شود. در اینجا وقتی که دندانپزشک برای این بیمار قرار می‌دهد بین 2 تا 3 دقیقه است.

 

چرا مشتریان خود را از دست می‌دهیم؟

1 درصد از مشتریان فوت می‌کنند.
3 درصد جابه جا می‌شوند.
5 درصد به خاطر اینکه تماس‌های دیگری را دارند می‌روند
9 درصد به خاطر دلائل رقابتی به یک شرکت دیگر می‌روند.
اما 68 درصد به دلیل بی تفاوتی کارکنان بوده

خیلی از افراد خصوصاً در ایران در کسب و کار به فکر رقیب هستند که رقیب چه می‌کند، این اشتباه بزرگی است. شما باید کسب و کارتان بر اساس مطالبات مشتریان باشد.

هزینه بدست آوردن یک مشتری جدید 6  برابر هزینه نگهداری یک مشتری است.

 

چند راهکار مناسب
1- با کارکنان طوری رفتار کنید که انگار مشتریان شما هستند. به آن‌ها انگیزه بدهید، اگر شما با کارکنانتان خوب رفتار کنید آن‌ها هم با مشتریان خوب رفتار خواهند کرد.

2- اهمیت اسامی افراد، خیلی مهم است. از اسم افراد هنگامی که می‌خواهید صدایشان کنید استفاده کنید. افراد دوست دارند اسمشان را بشنوند.

3- تاکید کنید بر کارهایی را که می‌توانید انجام دهید نه کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، نگویید ما نمی‌توانیم این‌کار را انجام دهیم بگویید ما میتوانیم فلان کار را انجام دهیم.

4- ظاهر افراد اطمینان و اعتماد را جلب می‌کند، منظوراز ظاهر فقط لباس نیست.

5- همیشه بگویید خیلی ممنون، خیلی متشکرم از اینکه ما را انتخاب کردید.

6- کمی بیش‌تر از آن‌‌چه انتظار می‌رود کار انجام دهید.

7- اخبار بد را بگویید اگر نتوانستید کار مشتری را در وقت گفته شده انجام دهید با او تماس بگیرید و خودتان به مشتری بگویید قبل از اینکه او تماس بگیرد.

8- صد درصد صداقت داشته باشید

 

هیچ‌کس به خاطر دانشش پول در نمی‌آورد، به‌خاطر کاری که با دانشش می‌کند پول در می‌آورد.

منبع: مدیرسبز

 


نظرات بازدیدکنندگان
خيلي خوب
ميانگين امتيازي که 33 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 5.18 از 6


از: بابک ب
پیام: مطلب جالبی بوداز: omid
پیام: سلام آقای بقوسیان عزیز این بار هم مثل دفعات قبل سورپرایز جدید فراهم کردید عــــــلی بود این سایت باعث شده درکم نسبت به دنیای تجارت و کسب کار دید جدیدتری پیدا کنه از شما بابت تلاش بی وقفه بسیار سپاسگزارم موفق و موید باشیداز: mohamad jafary
پیام: باز هم سپاساز:
پیام: با سلام حضور محترم جناب آقای بقوسیان، این مقاله عالی بود. امیدوارم مقالات دیگر هم به وضوح این مقله به توضیح تایلتل بپردازه. با سپاس ع.پیراستهاز: عینی
پیام: با تشکر از راهکارهای کاربردی مدیریت ، سایت شمااز: طاعت جو
پیام: نکات یادشده ریزبینانه بوداز: mina
پیام: ممنون از مقاله خوب تاناز: سرمایگان
پیام: جناب آقای بقوسیان با درود فراوان وتقدیم احترام به حق شما یکی از بندگان محبوب حق تعالی هستید . شما تجلی اراده حق تعالی برای کمک به کسب و کارهای کوچک هستید که با علاقمندی این همه مطالب کاربردی و تاثیر گذار شما را واو به واوش را می خوانند و در توسعه کسب وکارشان اثرات چشمگیری دارد و خواهد داشت و مطمئن باشید همینطور که کسب و کار آنها رشد کند به مشتریان پر وپاقرص شما تبدیل خواهند شد و در ادامه مطالب جدیدتر شما را با پرداخت بهای آن خواهند خرید و حق الزحمه محبت های شما جبران خواهد شد و اجر معنوی آن نزد خدای بزرگ محفوظ. پیوسته شاد و سلامت باشید . مشاورین مالی سرمایگاناز: mohadeseh
پیام: خیلی خیلی متشکرم.عالی بوداز: منت
پیام: لطفا بیشتر از این مقالات بدهیداز: 0641
پیام: کل مطلب یک طرف جمله آخرتان هم یک طرفاز: صالح
پیام: خوب بودايكاش خيلى باجزئيات توضيح داده مى شد به هرحال متشكرماز: مریم صادقی
پیام: از مقالات و مطالب فوق العاده تون ممنونبه اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است
 
   

 دانلود گزارش جدید ژان بقوسیان
     سبدهای رها شده!

 با وارد کردن نام و ایمیل خود بلافاصله
    کتاب را دریافت کنید.


نام و نام خانوادگي : 
ایمیل : سبد خريد

تعداد اقلام: 0
مجموع به ريال: 0

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای شركت بازارسازان مدير سبز قرن محفوظ است
اين سايت در زمينه آموزش بازاریابی و مطابق با قوانين جمهوري اسلامي ايران فعاليت ميكند.