مقالات >  کارآفرينی

مراحل راه اندازی یک کسب و کار جدید برای جوانان


آمنه صالحی - روزنامه مردم سالاری

اشاره:
برای شروع از هفت مرحله زیر برای راه اندازی یک کسب و کار جدید استفاده نمایید. اینها مراحلی است که دوستان شما در اروپا و آمریکا به آن عمل می کنند و هر کدام برای خود کار پردرآمد و مستقلی دارند.

شاید شما هم دوست داشته باشید که مثل بچه های ۱۲ تا ۱۸ ساله آن سر دنیا رئیس خودتان باشید و برای خود یک کسب و کار مستقل را اداره کنید.

برای شروع از هفت مرحله زیر برای راه اندازی یک کسب و کار جدید استفاده نمایید. اینها مراحلی است که دوستان شما در اروپا و آمریکا به آن عمل می کنند و هر کدام برای خود کار پردرآمد و مستقلی دارند.

● روز اول: برنامه ریزی
یک دفترچه برنامه ریزی کسب و کار تهیه کنید. در این بخش فهرستی از سرگرمی های مورد علاقه تان را بنویسید. بعد مهارت های مخصوص به خودتان را فهرست کنید.
سپس کارهای روزمره و مشاغلی را که با آنها آشنا هستید یا سریع می توانید یاد بگیرید را یادداشت نمایید. به ۱۰ تا ۱۵ نفر از دوستان و آشنایان زنگ بزنید یا با آنها دیدار داشته باشید تا بفهمید آنها به چه نوع محصول یا خدماتی نیاز دارند. فهرستی از نیازهای جامعه را بنویسید. فهرست نیازهای جامعه را با فهرست سرگرمی ها، مهارت های خاص و کارهای روزمره قبلی تان مقایسه کنید. فهرستی از کسب و کارهای ممکنی را تهیه کنید که شما می توانید با استفاده از استعدادها و مهارت هایتان برای برطرف کردن نیازهای مشتری انجام دهید. سه ایده کسب و کاری بسیار خوب که شما از آن لذت می برید و از همه سودآورتر است را انتخاب کنید. دوباره به سراغ همان ۱۰ تا ۱۵ نفر بروید. ببینید هر کدام برای هر یک از کالاها و خدمات در سه کسب و کار مورد نظر شما چه پولی پرداخت خواهند کرد.

● روز دوم: سرمایه گذاری
تحقیقتان را مورد مطالعه قرار دهید و بهترین کسب و کار را برای شروع انتخاب کنید. در مورد این کسب و کار با والدینتان مشورت کنید. تا اطمینان حاصل نمایید آنها با طرح های شما موافق هستند.
بخش بعدی دفترچه شما توصیف کسب و کار نام دارد.
در مورد دو تا سه اسم مورد علاقه تان با دوستان گفت و گو کنید تا ببینید کدام یک بیشتر مورد قبول قرار می گیرد. - بهترین نام را برای کسب و کارتان انتخاب کنید.
در دفترچه تان، کالا یا خدماتی که قصد فروش آن را دارید شرح دهید و بگویید چطور هر کدام منحصر به فرد هستند.
فهرستی از وظایف و کارهایی که برای اداره موفق کسب و کارتان لازم است تهیه کنید. فهرستی از مشاورین باتجربه یا منابع ارائه نظر با کمک در مهارت ها یا دانشی که نیاز دارید تهیه کنید.
تصمیم بگیرید آیا شما می خواهید تنها صاحب آن کسب و کار باشید یا شرکایی خواهید داشت. فهرستی از وظایف و مسوولیت های هر فرد تهیه کنید.
با سالن اجتماعات شهر یا اتاق بازرگانی تماس بگیرید و ببینید که آیا برای کسب و کارتان مجوز یا پروانه ای لا زم است اگر لا زم است با یک وکیل درباره مالکیت قانونی کسب و کارتان صحبت کنید. اگر شما تصمیم گرفته اید دانسته باشید توافقنامه قانونی شرکت را امضا کنید.

● روز سوم: استخدام کارکنان
فهرستی از تمامی اقلا م و تجهیزاتی که برای تولید محصول تان به آن نیاز دارید را تهیه کنید. برای هر یک از اقلا می که باید بخرید دنبال کمترین قیمت باشید و هزینه ها را در دفترچه تان بنویسید.
نمونه ای از محصولتان را تهیه کنید وآن را نشان دهید.
فهرستی از هزینه های عملیاتی کسب و کارتان تهیه کنید مانند (اجاره - تلفن - آب و ...) بخش بعدی دفترچه شما بازاریابی کسب و کار نام دارد.
فهرستی از رقبای بالقوه کسب و کارتان را مشخص کنید توضیح دهید چگونه کار شما به شیوه ای متفاوت نیازهای شماست.
فهرستی از مهم ترین شیوه ها برای شرح دادن کسب و کارتان به مشتری تهیه کنید. هزینه کل تبلیغات برای آغاز کسب و کار را برآورد کنید و در دفترچه خود آن را بعد از هزینه های اولیه بنویسید.
هزینه های اولیه را بازبینی کنید و برآوردی نهایی از مجموع هزینه های اولیه کسب و کار خود داشته باشید.

● روز چهارم: قیمت گذاری
فهرستی از منابع ممکن پول اولیه تهیه کنید. با والدیتان در مورد طرح شغلی تان بحث کنید. مجوز پروانه های لا زم برای راه اندازی کسب و کارتان را تهیه کنید.

● روز پنجم: تبلیغات
به دفتر ثبت شرکت ها بروید نام کسب و کارتان را ثبت کنید.
یک شعار تبلیغاتی بسازید که با آن مردم به یاد کسب و کار شما بیفتند.
قیمت کالا وخدمات خود را مشخص کنید.
آگهی های تبلیغاتی کارت های کسب وکاری و نشان هایی را طراحی کنید که کسب وکار شما را تبلیغ کند. بیشتر به شیوه هایی توجه کنید که کالا های شما در زمان، پول، یا کار مشتری ها صرفه جویی کند. مواد لا زم برای ساختن محصولا تتان و تجهیزات اصلی برای راه اندازی کسب و کارتان را جمع آوری کنید.

● روز ششم: مدیریت زمان
برای مراسم افتتاحیه دوستان و فامیل را دعوت کنید واز آنها بخواهید کسانی که ممکن است به محصول شما نیاز داشته باشند را به شما معرفی کنند و یک قرعه کشی ترتیب دهید و به برخی از حضار هدایایی بدهید. فرم های سفارش و رسیدهای مشتریان را آماده کنید. یک سیستم برای ثبت اطلا عات جهت پیگیری همه هزینه ها ودرآمدهایتان فراهم کنید.

● روز هفتم: ثبت کردن
جایی برای مهمان هایی که برای قرعه کشی ثبت نام خواهند کرد قرار دهید.
یک سخنرانی ۱۵ ثانیه راتمرین کنید تا در آن نام، نام کسب و کار و محصول اصلی تان را به مشتری ها بگویید . یک نمایش ۲ دقیقه ای از فروش را تمرین کنید تا شرح دهیدچگونه محصولا ت شما عمل می کند و چگونه نیازهای مشتری ها را برطرف می کند.

از اعضای خانواده خود بخواهید تا سوالا تی که ممکن است مشتری ها از شما بپرسند را مطرح نمایند و شما تمرین کنید چگونه به این سوال ها جواب مناسب دهید. از مراسم افتتاحیه خود لذت ببرید. دوستانه برخورد کنید وبه شیوه های مختلف به مردم کمک کنید. فهرستی از کارهایی که لا زم است سفارش هایی که در افتتاحیه درخواست شده است را ترتیب اثر دهید اهداف بیشتری را برای دو هفته بعد مشخص کنید سپس به خودتان تبریک بگویید ، شما یک رئیس هستید.

نظرات بازدیدکنندگان
متوسط
ميانگين امتيازي که 102 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 3.44 از 6


از: mohammad vahedi mojaveri
پیام: سعی میکنم از نکات یاد شده استفاده کنماز: شاوردي
پیام: ما کتابي رو ترجمه و چاپ کرديم با عنوان تجاري سازي تکنولوژي هاي نوآورانه. اين کتاب مراحل تشکيل يک کسب و کار جديد (از شکل گيري ايده تا ارائه محصول به بازار) رو توضيح مي ده. براي تهيه کتاب، ايميل بزنيد.از:
پیام: جالب بود ولی این روش کمی پر هزینه نیست ، ؟از: reza kheirandish
پیام: نظری ندارم ولی یک سوال دارم.من تمام این مراحل رو 1 سال پیش طی کردم و بیزینس پلان و طرح توجیهی طرحم رو هم با پرداخت 30 میلیون تومان تهیه کردم و یکسال هم زمان برد ولی نتونستم واسه اجراش یک سرمایه گذار یا شریک پیدا کنم و فکر میکنم مشکل ترین قسمت کار همینه.طرحم 700 میلیون سرمایه می خواد و من نه سند ملکی واسه ضمانت دارم نه پول.راهنماییم کنیناز: فرشید
پیام: اگه به اجرا در بیاید عالی می شود و اصل نیز همین است.از: mahmudyan
پیام: برای یک مدیر جوان با این نگرش بی مفهوم است دانشجوی بازاریابیاز: حمید
پیام: به نظر خودتون خیلی سختش نکردین؟؟؟از: hooman
پیام: این مراحل خوب هستن برای ایجاد یک کار اما بیشتر شون ذر ایران کارایی نداره.چون اینجا فقط سنگ جلو پات میندازن و هیچ مرجعی مشاوره نخواهد داداز: reza
پیام: سلام كلي گويي نكردين !از: مجید
پیام: سلام طرحش یکم رویاییه و با امکانات و فرهنگ و بخصوص قوانین کشورمون نمی خونه یه مسئله مهم اینکه من می خواستم یه رونوشت از مقاله داشته باشم اما متاسفانه متنش چپکی و درهم میشه و نمیشه بصورت آفلاین استفاده کرد اون هفت روز در واقع 7 مرحله کاری هستن که با طولانی شدن مدت زمان ، هم شخص دلسرد شده و هم هزینه ها بالا میرن مهمتر از همه اینکه طرحی که راه اندازیش طول بکشه از صلاحیت و نتیجه مناسب میفته ( مشمول زمان میشه )از:
پیام: رویا پردازی است. اصلا با جو امروزی نمی خواند.از: کمال
پیام: من بدون اینکه این کارارو انجام بدم،کار راه انداختم.از: مریم
پیام: اگه به این آسانی بود که خوب بوداز:
پیام: روش کلی درسته اما به نظر کمی پرهزینه میاد خصوص برای یه جون و خوشبینانه است.البته اگه از همین سناریو برای کارهای کوچیک با ریسک کمتر استفاده بشه خوبه.از: آرش
پیام: برای فراد متخصص نیز مطالبی بگذارید بد نیست از زحماتتان متشکرم مقالاتتان در سطح طرح در مراکز آموزشی نیست .با همه زحماتتان بد نیست مطالب جامع تری هم داشته باشیداز: علی اصغر
پیام: تو ایران این 7 مرحله جایی ندارن دنباله روش دیگه باشیم بهتره !از:
پیام: به نظر من اين مراحل در عمل...از: بهروز
پیام: زیاد کارساز نیست و تقریبا رویا پردازی استاز:
پیام: موفقيت نه به ايران ربط داره نه به دولت ديگه .من خودم كسب و كارم رو را انداختم بدون سرمايه و حالا ماهي 3 تا 4 ميليون درآمد دارم كه در آينده بيشتر هم ميشه. كافيه از فروش يه خوراكي و عرضه اون در سوپرها شروع كنيد.مثل پيراشكي .ترشي.شيريني خانگي ......با اين بيست سي هزار سوبرماركتي كه تو تهران هست حتما موفق ميشيد.تنبلي رو كنار بگذاريد.و به خدا توكل كنيد اين راه پول در آوردنه.......از: علی
پیام: خوب بود. در واقع اصل کار همینه.همه امهای موفق (شاید بدون اینکه بدونن) همین کار رو میکنناز:
پیام: به من بگین از کجا شروع کنم چی درست کنم که در امد خوبی هم داشته باشهاز: مسعود
پیام: این مراحل برای کسی که تصمیم انجام کاری رو داره میتونه شروع خوبی باشهاز: علی
پیام: میگن: شتاب پیش از توانا شدن و درنگ پس از فرصت یافتن نشانه ضعف است. اون دوسته عزیزی که فکر میکنه بدون انجام دادن این مراحل تونسته موفق بشه صرفا فکر میکنه که بدون اینا بوده. چه خوبه آدم کلی فکر کنه، فکر کنه و بازم فکر کنه ولی وقتی زمانش رسید فقط اقدام کنهاز: فرزاد
پیام: بر خلاف نظر بسیاری از دوستان که عقیده دارن کلی گویی شده و این شرایط در ایران وجود نداره باید بگم اتفاقا خیلی مطلب خوب و بدرد بخوری بود. فقط کافیه ذهنتون رو آماده این کار کنید می بینید که این مطالب می تونه چقدر تأثیر گذار باشه.از: علی
پیام: اگه می خواین کاری را شروع کنین اگه وارد جزئیات بشین شما رو سرد می کنه و هم اینکه با پرس و جوی زیاد برای بهتر بودن کارتون هر چه که به جلو می رین یکی این کار رو کرده و این باعث دلسردی شما میشه پس بهترین راه دنبال کردن راه دیگرانه و بع در کنارش پرداختن به کارهای خلاقانه و نوع آوری در این کار.نتیجه:عمل عمل عمل داشتن فعالیت.موفق باشید.از: حسین کمالی ‏
پیام: ما همه این کارها راانجام دادیم متضرر نشدیم اما به این نتیجه رسیدیم فقط سرمایه حرف اول را میزنه اونم متاسفانه مانداریم پراز ایدهایم ولی حیفاز: خداشاهی
پیام: طبق نظر بعضی دوستان در کاری شرط لازمه ابتدا به اشتیاق وعلاقه خود فرد وسرمایه موجود برای راه اندازی یک کار بر میگردهاز: رضا
پیام: بنظر من عالی بود کاش بعنوان یک درس در مدارس تدریس می شد البته کارشناسی شده و مطمئناز: دانيال
پیام: من كافي نت دارم اون هم بزرگترين كافينت شهرمان با بالا ترين سيستم ها ولي مشتري خيلي كم دارم به نظر شما دوستان براي جذب مشتري چيكار بايد بكنم؟؟؟؟؟؟؟از: مهدی
پیام: سلام مطالب خیلی خوب بود ولی عمل کردن به انها خیلی سختاز: یاسر
پیام: کوتاه و مفید دوستان! به نظر من اگه میخواین مفید باشه روش فکر کنین و اون رو متناسب با کار خودتون معادل سازی کنین؛ یعنی یک برنامه توسعه مخصوص کسب و کار شمااز: صبا
پیام: بد نبود بیشتر روش کار کنید لطفااز: حسین
پیام: تازه دارم برای شروع تحقیق می کنم .اینجورکه معلومه اول باید تمام منابع مالی فکری و...خودموبشناسماز:
پیام: بابا هر كجا پول باشه تو مي توني صد شركت بزني پول نباشه نميشه چون به تو وام 500 ميليون يا بيشتر يا كمتر نميدن تو توي 5 ميليون وام موندي حالا ميخاي شركت بزني نميشه بايد پولدار باشي يا بابات يا خودت يا ارثيه داشته باشي همين در غير اينصورت بايد راحت سرت راي روي بالش بذاري و خداحافظي كني هميناز: صبا
پیام: ممنون خیلی خوب بود. به قول یکی از اساتید بزرگ بازاریابی: موفقیت=تلاش * سرمایه (البته تلاش و سرمایه هم خود شامل مسائل مختلفی می شود) ولی به هرحال برای موفقیت باید این دو را داشت حالا هر کدام کمتر بود باید دیگری را تقویت کرد. پس اگر سرمایه مالی کمی دارید تلاشتان را بیشتر کنید تا معادله درست شود و به موفقیت برسید. پیروز باشیدبه اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است
 
   

 دانلود گزارش جدید ژان بقوسیان
     سبدهای رها شده!

 با وارد کردن نام و ایمیل خود بلافاصله
    کتاب را دریافت کنید.


نام و نام خانوادگي : 
ایمیل : دوره کارخانه تولید اطلاعات
چگونه تخصص خود را به درآمد چند میلیونی در ماه تبدیل کنیم؟ دوره 15 جلسه‌ای

سبد خريد

تعداد اقلام: 0
مجموع به ريال: 0

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای شركت بازارسازان مدير سبز قرن محفوظ است
اين سايت در زمينه آموزش بازاریابی و مطابق با قوانين جمهوري اسلامي ايران فعاليت ميكند.